دوره امیر ارسلان

«امیر ارسلان» در تاریخ ادبیات فارسی کتاب مهمی است، زیرا از طرفی آخرین نمونه‌ی رمان به سبک سنتی فارسی است یعنی شبیه قصه‌هایی مانند حسین کرد شبستری و رموز حمزه و از طرف دیگر جز اولین متون ادبی فارسی است که شباهت‌هایی به رمان از نوع غربی‌اش دارد. این اثر حماسی- عاشقانه دوران قاجار در زمانه‌ی خودش داستان بسیار مشهور و محبوبی بوده؛ به اندازه‌ای که برای آن خرافه‌ای هم ساخته بودند: «هرکس قصه‌ی امیرارسلان را تا انتها بخواند آلاخون والاخون می‌شود
ناصرالدین شاه قاجار عادت داشته که قبل از به خواب رفتن قصه گوش کند. در کنار اتاق خواب شاه اتاقی مخصوص نوازندگان و نقالان وجود داشته است. وقتی شاه به بستر می‌رفت اول نوازنده آهنگ‌هایی می‌نواخت سپس نقال مخصوص ناصرالدین شاه «نقیب الممالک» شروع به نقل داستانی می‌کرد.

ناصرالدین شاه به قصه‌ی امیرارسلان علاقه‌ی خاصی داشته چنان که سالی یک بار این قصه را برایش نقل می‌کرده‌اند. یکی از دختران ناصرالدین شاه «توران آغا» ملقب به فخر الدوله از بیرون اتاق قصه را می‌شنود و به آن علاقه‌مند می‌گردد. این دختر که از ذوق ادبی هم بی‌بهره نبوده قلم و دفتری می‌آورد و روایت نقیب را تحریر می‌کند. ناصرالدین شاه وقتی از کار دخترش آگاه می‌شود سرذوق می‌آید و از نقیب الممالک می‌خواهد این بار داستان را با آب و رنگ بیشتری تعریف کند تا فخرالدوله آن را بنویسد.

در این دوره تحلیلی شنیدنی از داستان امیر ارسلان در کنار بررسی رساله‌های زنان دوره قاجار ارائه می‌شود. 

این دوره شامل هشت جلسه یک ساعت و نیم است. برای رزرو جا و پیش ثبت‌نام برای دوره‌های آتی یا با ما تماس بگیریدامیر ارسلان.